21/03/2022

Czym
jest SD-WAN i dlaczego warto wdrożyć tę sieć?


W Twojej organizacji z pewnością gromadzicie i przechowujecie pliki. Poza tym chcecie mieć bezpieczną przestrzeń do komunikacji wewnętrznej i przesyłania danych. Odpowiedzią na te potrzeby jest sieć SD-WAN. Sprawdź, czy to rozwiązanie także dla Ciebie.

1. Czym jest sieć SD-WAN?
2. Jak działa SD-WAN?
3. Jaka jest różnica między SD-WAN i MPLS?
4. Kiedy wybrać SD-WAN zamiast MPLS?
5. Jakie korzyści daje wdrożenie SD-WAN?

Co to jest sieć SD-WAN?

To sieć definiowana programowo, czyli zarządzanie ruchem odbywa się w warstwie aplikacji, a nie za pomocą urządzeń. SD WAN to skrót od Software Defined Wide Area Network. Sieć tego typu obsługuje zarówno typowe funkcje łączności sieciowej, jak i transport aplikacji z maksymalną efektywnością. SD-WAN umożliwia nadanie kategorii ruchu i prowadzenia go mniej obciążonym łączem. Droga przesyłania danych jest dzięki temu krótsza, a informacje przesyłane są z pominięciem centrali danych -bezpośrednio z urządzenia na urządzenie. Organizacje, które korzystają z SD-WAN, mogą też z łatwością używać:

 • aplikacji SaaS (Software-as-a-Service),
 • komunikacji zunifikowanej,
 • aplikacji w chmurach publicznych.
Jak działa SD-WAN?
Zasadę działania SD-WAN najłatwiej opisać w kilku krokach:
 1. Sieć łączy użytkowników z dowolną aplikacją.
 2. Określa, która ścieżka przesyłania danych najlepiej pasuje do konkretnej aplikacji.
 3. Następnie kieruje ruch do najbardziej optymalnej ścieżki. W przeciwieństwie do sieci WAN, która wszystkie aplikacje przesyłają przez MPLS.

FAKT

Sieć SD-WAN łączy użytkowników bezpośrednio, z pominięciem centrali (jak to robi MPLS).
SD-WAN i MPLS – różnice
Sieć WAN w dużej organizacji działa po prostu zbyt wolno, a jej struktura odbiega już od współczesnych wymagań. WAN opiera się na architekturze pakietowej, w której ruch umożliwia technika MPLS. Przepływ informacji odbywa się w obie strony, a informacja po drodze musi przejść przez centrum danych. To wpływa na komfort pracy użytkowników sieci (zwłaszcza działających w rozproszonych oddziałach), zmniejsza przepustowość danych i powoduje wzrost kosztów obsługi sieci.

Warto wiedzieć!

WAN to skrót od Wide Area Network i oznacza rozległą sieć przesyłania danych, wykraczającą poza miasto, kraj lub nawet kontynent. Według tej definicji, największa obecnie sieć WAN to Internet. 

MPLS, czyli Multiprotocol Label Swtiching to technika zarządzania siecią stosowana przez routery, w której trasowanie pakietów (porcji informacji) zastąpiono przełączaniem etykiet. MPLS najlepiej działa na urządzeniach, które wymieniają pakiety za pośrednictwem sprzętu.

SD-WAN czy MPLS – który wybrać?

Przede wszystkim, tradycyjny MPLS nie ma możliwości płynnego połączenia z chmurą i nie gwarantuje wysokiej wydajności aplikacji. Możesz usłyszeć opinie, że SD-WAN oferuje niższy poziom bezpieczeństwa przesyłania informacji, bo nie przenosi ruchu przez centrum danych, w przeciwieństwie do sieci MPLS (klasyczny WAN). Na szczęście niektórzy dostawcy rozwiązania SD-WAN proponują dodatkowy komponent bezpieczeństwa – znajdziesz go również w ofercie Sprint S.A. Wybierasz wdrożenie SD-WAN z wbudowanymi funkcjami bezpieczeństwa – Secure SD-WAN – i nie martwisz się kwestią bezpieczeństwa. SD-WAN lepiej odpowiada też dzisiejszym potrzebom pracy zdalnej lub hybrydowej, kiedy większość organizacji chce zarządzać różnymi obszarami swojej działalności za pomocą stworzonego w konkretnym celu oprogramowania chmurowego. MPLS nie będzie gorszym wyborem, jeśli ważniejsza od prędkości i wygody jest dla Ciebie stabilność łącza, czy niższy czas opóźnień przesyłania danych. Sprawdzi się też, gdy nie potrzebujesz elastycznego doboru łączy.

Jakie korzyści daje wdrożenie SD-WAN?

Rozwiązanie SD-WAN daje większą elastyczność, bo umożliwia optymalizację schematów trasowania, w zależności od priorytetów biznesowych, związanych z zapotrzebowaniem na przepustowość Twojej sieci. Ta elastyczność dotyczy też najważniejszych aplikacji w Twojej firmie. SD-WAN daje Ci kontrolę nad własną siecią i jednocześnie ułatwia zarządzanie samą WAN. Wdrożenie SD-WAN nie oznacza, że musisz zrezygnować z MPLS lub 4G/LTE. Abu obniżyć koszty utrzymania sieci nadal możesz korzystać z klasycznej sieci WAN i przepuszczać najważniejsze aplikacje przez system MPLS/VPN. Resztę ruchu sieciowego możesz przesyłać przez Internet.

Na koniec podsumujmy wszystkie korzyści:
 1. Zarządzasz siecią za pomocą aplikacji.
 2. Masz niezależność w warstwie transportowej – globalną obsługę, w tym z MLPS, Internetem i 4G LTE.
 3. Elastycznie obsługujesz punkty końcowe – możesz wdrażać wirtualne lub fizyczne urządzenia sieciowe, które uruchomisz w oddziale, w chmurze lub centrum danych.
 4. Masz bezpośredni dostęp do usług chmurowych – komunikacja zunifikowana, SaaS, firewall i inne.
 5. Analizujesz i kontrolujesz jakość – optymalizujesz wszystkie aplikacje w czasie rzeczywistym. Masz wgląd w informacje, które ułatwiają szybką analizę i rozwiązanie problemu.
 6. Korzystasz z bezpiecznej sieci – dzięki Secure SD-WAN.
 7. Optymalizujesz koszty wykorzystania łączy transportowych.

Wiesz już więcej o rozwiązaniu sieci SD-WAN. Chcesz wdrożyć ją w swojej organizacji?


Udostępnij:

Realizacja Happy Business

© 2023 | Sprint S.A. Wszystkie prawa zastrzeżone.