21/03/2022

Odcinkowy
pomiar prędkości – jak to działa?


Odcinkowy Pomiar Prędkości (OPP) to skuteczne narzędzie walki z wykroczeniami drogowymi. Jak działa i w jaki sposób wpływa na bezpieczeństwo na drogach? Dowiesz się z poniższego tekstu.

1.Jak działa odcinkowy pomiar prędkości?
2.Na jakich drogach powinien być zainstalowany?
3.Jakie są najważniejsze zalety OPP?
4.Gdzie znajdują się OPP w Polsce?

Jak działa odcinkowy pomiar prędkości?
System oblicza czas od chwili, w której samochód mija pierwszy punkt pomiarowy (bramkę) do momentu przejechania przez drugi. Na podstawie zebranych w ten sposób informacji, wylicza średnią prędkość przejazdu na monitorowanym odcinku. Wbrew pozorom nie chodzi o to, z jaką prędkością poruszamy się w momencie pomiaru. Liczy się czas w jakim pojazd pokona monitorowany odcinek drogi
W JAKI SPOSÓB SYSTEM ANALIZUJE PRĘDKOŚĆ?
Na początku i na końcu odcinka zamontowane są kamery. Pierwsza odczytuje numer rejestracyjny pojazdu, który się do niej zbliża. Przypisuje mu też dokładny czas wjazdu – co do sekundy. Tę samą czynność wykonuje druga kamera. Informacje z obu kamer trafiają do komputera z aplikacją, która wylicza średnią prędkość. Jeśli okaże się wyższa niż dopuszczalna na tym odcinku, system wysyła zdjęcia z pomiaru do Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego (GITD). Zdjęcia podlegają obróbce, a następnie są wysyłane do właściciela pojazdu wraz z mandatem. Procedura wygląda tak samo, jak w przypadku mandatu z klasycznego fotoradaru.

WAŻNE!

Urządzenia OPP świetnie radzą sobie także w trudnych warunkach pogodowych i oświetleniowych. Starsze instalacje posiadają lampy doświetlające rejestratory UnicamVELOCITY3, dzięki czemu ich skuteczność jest taka sama, jak w przypadku nowoczesnych urządzeń. Najnowsze systemy OPP posiadają z kolei kamery ANPR, które umożliwiają identyfikację parametrów pojazdu i kierowcy niezależnie od pogody.

Jak rozpoznać odcinkowy pomiar prędkości na drodze?
Miejsca, w których działa system odcinkowego pomiaru prędkości są oznakowane tak samo, jak fotoradary. Na drodze zobaczysz więc znak D-51 „automatyczna kontrola prędkości”. Na pierwszy rzut oka można się pomylić, bo różnica jest niewielka. Jeśli zbliżasz się do kamer OPP, pod znakiem D-51 zauważysz białą tabliczkę z napisem „Kontrola średniej prędkości na odcinku … km”. W przypadku fotoradaru ta informacja jest krótsza: „Na odcinku … km”.
Na jakich drogach powinno się instalować OPP?
Odcinkowy pomiar prędkości to najprostszy sposób na skłonienie do przestrzegania przepisów, bo wymusza poruszanie się zgodnie z nimi na całym odcinku wyposażonym w OPP. Dlatego system najlepiej sprawdza się wszędzie tam, gdzie można rozwinąć wysoką prędkość. Jak wiesz, rośnie wtedy ryzyko wypadku.
To: autostrady, drogi szybkiego ruchu, obwodnice, mosty i tunele. Nadmierna prędkość jest szczególnie niebezpieczna na mostach i w tunelach, ponieważ na zjazdach i wyjazdach z nich kierowcy mają zazwyczaj ograniczone pole widzenia, przez co łatwiej o wypadek.

SKUTECZNOŚĆ

Spójrzmy na dane CANARD: liczba wypadków na drogach wyposażonych w OPP spadła o 57%. Jednocześnie odnotowano o 71% mniej ofiar śmiertelnych i o 56% mniej rannych. Poza tym odcinkowe pomiary prędkości sprawiły, że 84% pojazdów przejeżdżających pod bramkami z OPP robi to zgodnie z przepisami. Z kolei raport Najwyższej Izby Kontroli (NIK) wykazał, że pomiary odcinkowe rejestrują średnio o połowę więcej wykroczeń niż fotoradary.

Jakie są najważniejsze zalety OPP?
Przede wszystkim, jak już wspominaliśmy, najważniejsza zaleta to wymuszanie jazdy zgodnie z przepisami na całym odcinku drogi, a nie tylko w jednym punkcie. Krótko mówiąc – na drodze robi się bezpieczniej.
KORZYŚCI DLA SAMORZĄDÓW I ZARZĄDCÓW DRÓG
Do montażu OPP można wykorzystać istniejącą infrastrukturę. Dzięki temu nie ma potrzeby inwestowania w drogie konstrukcje instalowane nad pasami ruchu. Warto jeszcze wspomnieć o estetyce. Urządzenia OPP są niewielkie, przez co nie wpływają negatywnie na wygląd zabytkowych obiektów – np. mostów czy wiaduktów. Dzięki temu zarządca dróg może przeprowadzać skuteczne pomiary prędkości bez naruszania historycznego charakteru tych miejsc.
Gdzie znajdują się OPP w Polsce?

W tej chwili w Polsce działają już 32 urządzenia służące do odcinkowego pomiaru prędkości i planowany jest montaż kolejnych.


Wiesz już, jak działa odcinkowy pomiar prędkości i jakie korzyści przynosi. Chcesz wiedzieć więcej?

Udostępnij:

Realizacja Happy Business

© 2024 | Sprint S.A. Wszystkie prawa zastrzeżone.