10/05/2022

Jak
usprawnić parkowanie w miejscowościach turystycznych?


W sezonie letnim ruch drogowy wzrasta, a miejsca parkingowe szybko zapełniają się… Inteligentne parkingi mogą usprawnić poruszanie się po mieście z korzyścią dla wszystkich – w tym także samorządów. W jaki sposób? Przeczytasz w tym poradniku.

1.Jak wyglądają statystyki ruchu drogowego w sezonie letnim?
2. Jaki wpływ ma on na utrudnienia komunikacji w miejscowości turystycznej?
3. Czym jest inteligentny parking?
4. Jak działa?
5. Jakie korzyści z uruchomienia inteligentnego parkingu mogą czerpać samorządy?

Dwa razy większy ruch w sezonie letnim

W czasie wyjazdów urlopowych natężenie ruchu wzrasta nawet dwukrotnie z ok. 13 tys. do ponad 26 tys. samochodów poruszających się codziennie po drogach w Polsce. 
Spójrz niżej na szczegółowe dane, które zestawiliśmy dla ciebie:
W sezonie letnim ruch zdecydowanie wzrasta. Spójrz na dane Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad:
 • czerwiec 2021 – średnio 23 938 aut osobowych dziennie,
 • lipiec – 26 291 pojazdów,
 • sierpień – 26 694 aut.
Większa liczba pojazdów na drogach to również wzmożony ruch w miejscowościach turystycznych. Dodajmy, że większość z nich to niewielkie miasta, których liczba mieszkańców oscyluje w granicach 20 tys. mieszkańców. 
Z badań GPR płynie jeszcze jeden wniosek: na niektórych odcinkach pomiarowych natężenie ruchu samochodów osobowych w sezonie letnim w 2021 roku wróciło do poziomu z 2019 roku, czyli sprzed pandemii. 
Co więcej, zaobserwowano też kilkuprocentowe wzrosty. Spójrz niżej na dane:
 • Ruch w czerwcu 2021 roku był mniejszy niż w tym samym miesiącu 2019 roku.
 • W stosunku lipiec do lipca odnotowano wzrost o 4%.
 • Z kolei sierpień do sierpnia – 3%.
Wzrost ruchu a utrudnienia w mieście
Obecność zmotoryzowanych turystów oznacza poważne utrudnienia w lokalnym ruchu drogowym. Spada jego płynność, ale przede wszystkim trzeba wspomnieć o zatłoczonych parkingach. Zwłaszcza tych blisko atrakcji turystycznych, takich jak: 
 • plaże,
 • zabytki,
 • szlaki turystyczne,
 • inne ciekawe obiekty.
To problem znany nie tylko lokalnym społecznościom, ale wszystkim kierowcom, którzy choć raz wyjechali na wakacje swoim samochodem. 

WARTO WIEDZIEĆ!

Jeden z najczęściej wskazywanych przez mieszkańców miejscowości turystycznych problemów związanych z większym ruchem drogowym w sezonie to hałas. Powodują go samochody krążące po mieście w poszukiwaniu wolnych miejsc parkingowych.
Jak widzisz, zatłoczone parkingi to jedno ze źródeł problemów, które omówiliśmy. Z pewnością zastanawiasz się teraz jakie są rozwiązania. 
Jednym z nich są inteligentne parkingi. Niżej omówimy krótko, czym jest to rozwiązanie i jak działa. 
Czym jest inteligentny system parkingowy?
Wyżej wspominaliśmy, że spoofing telefoniczny ułatwia zbiór protokołów Signaling System 7 (SS7). Informacje przesyłane przez centralę do Podstawowa cecha inteligentnego systemu parkingowego to możliwość stałego monitoringu zajętości miejsc postojowych.
Dzięki temu kierowcy nie muszą szukać dostępnego miejsca parkingowego – mają możliwość precyzyjnej nawigacji do rejonu, w którym mogą zaparkować swój pojazd. 
Informacje o dostępności miejsc znajdziesz:
 • w aplikacji na smartfon,
 • na tablicach informacyjnych, umieszczanych przy wlocie na daną ulicę lub przy wjeździe na parking.
To nie wszystko. Inteligentny system parkingowy może pełnić również inne, dodatkowe funkcje, szczególnie przydatne dla samorządów i zarządców dróg. O tym przeczytasz niżej. 
Jak działa inteligentny parking?
Zasadę działania inteligentnego parkingu pokażemy ci na przykładzie naszego systemu 4Park. Bazuje on na czujnikach umieszczonych w nawierzchni.
 1. Czujnik (detektor) wykrywa pojazd, gdy najeżdża on na konkretne miejsce parkingowe.
 2. Antena systemu zbierania i transmisji danych przechwytuje informację z czujnika i wysyła ją na Platformę do zarządzania systemem (aplikacji centralnej).
 3. Aplikacja aktualizuje informację o dostępności miejsca parkingowego.
 4. Informacja o zmianie statusu zajętości miejsca parkingowego trafia na tablice parkingowe oraz do aplikacji mobilnej dla kierowców.

WAŻNE!

Informacje do głównej bazy danych mogą przekazywać nie tylko czujniki, ale także inne urządzenia działające na parkingu – np. kamery rozpoznające tablice rejestracyjne na wjeździe i wyjeździe. 

Inteligentny parking a korzyści dla samorządu
Coraz więcej samorządów decyduje się na uruchomienie monitoringu zajętości miejsc parkingowych. Dzieje się tak, ponieważ JST zdają sobie sprawę z korzyści płynących z wdrożenia tego systemu – i to zarówno dla lokalnych władz jak i kierowców oraz mieszkańców. 
O jakich korzyściach mówimy? Spójrz niżej. 
Statystki ułatwiające kierowanie ruchem
Aplikacja sterująca przetwarza zebrane informacje w formie statystyk, z których można wyciągnąć wiedzę o średniej zajętości miejsc. Aplikacja zgromadzi i przedstawi dane na temat:
 • średnich czasów parkowania,
 • części dnia i tygodnia, w jakich zajmowane są konkretne miejsca,
 • okresów szczególnego natężenia ruchu w konkretnych momentach sezonu letniego.
Dostęp do tak precyzyjnych statystyk umożliwia efektywne zarządzanie płynnością ruchu poprzez kontrolę rotacji pojazdów. 
Dzięki gromadzonym informacjom, jako zarządca drogi dostajesz narzędzie do skutecznego zarządzania strefą płatnego parkowania. 
Możliwość integracji z innymi systemami
Oprócz połączenia z systemami służb porządkowych, aplikacja sterująca parkingu może być częścią większego ekosystemu – Inteligentnego Systemu Transportowego (ITS) sterującego ruchem. Więcej na temat ITS przeczytasz tutaj. 
Ekologia
Wiedza o dostępności miejsc na parkingu może upłynnić ruch w mieście. Kierowcy nie tracą czasu na szukanie miejsca, bo zanim podjadą na parking wiedzą, czy mogą zostawić tam swoje auto. W ten sposób zmniejsza się emisję spalin w mieście o nawet 25-30%. I jeszcze jedno – auta, które nie błądzą po mieście w poszukiwaniu wolnego miejsca nie emitują zbędnego hałasu, uciążliwego dla mieszkańców miejscowości turystycznej. 
Zasięg i możliwość optymalizacji kosztów
W ramach rozwiązania 4Park działa bezprzewodowy system zbierania i transmisji danych z czujników LPWAN. Posiada on duży zasięg transmisji danych, dzięki czemu koszty wdrożenia systemu mogą być niskie.
Wiesz już w jaki sposób inteligentne parkingi mogą pomóc w usprawnieniu ruchu latem. 

Myślisz o wprowadzeniu tego rozwiązania w swojej miejscowości?


Udostępnij:

Realizacja Happy Business

© 2023 | Sprint S.A. Wszystkie prawa zastrzeżone.