25/04/2023

Kim
jest pentester i w jaki sposób może pomóc twojej firmie?


Z pewnością obiło się o twoje uszy takie określenie jak pentester. Często mówi się też o takich ludziach jak etyczny haker lub Biały Kapelusz. W rzeczywistości chodzi o kogoś, kto wie jak działają hakerzy i właśnie dlatego pentester może pomóc twojej firmie. W jaki sposób? Zapraszamy do lektury!

1.Kim jest pentester?
2.Czym zajmuje się pentester?
3.Kto może zostać pentesterem?
4.W jaki sposób pentester może pomóc twojej firmie?
5.Czym są audyty i testy bezpieczeństwa IT?

pentester – kto to jest?
Najprościej mówiąc – to osoba, która na zlecenie wykonuje testy bezpieczeństwa systemów IT. Inaczej są one nazywane testami penetracyjnymi lub pentestami. 

Zadanie pentestera to znalezienie luk i błędów w zabezpieczeniach systemu IT, który testuje. Każda taka luka może być furtką do przeprowadzenia cyberataku przez hakera. 
Aby wychwycić taki błąd i sprawdzić, jak duża jest skala prawdopodobieństwa, że cyberprzestępca może ją wykorzystać, jest przeprowadzenie… symulowanego cyberataku. 
Pentester wie, jak zachowują się hakerzy i w jaki sposób wykorzystują luki w zabezpieczeniach. Orientuje się również w jakim celu i jakie dane mogą zostać wykradzione z twojej firmy poprzez konkretny błąd w zabezpieczeniu systemu IT twojej organizacji. 

Właśnie dlatego pentester bywa określany mianem etycznego hakera lub Białego Kapelusza, czyli white hata lub white hackera. 
Ciekawostka – najsłynniejsi etyczni hakerzy 

Steve Wozniak – z pewnością kojarzysz jego nazwisko, jako jednego z założycieli firmy Apple. Jednak jednym z pierwszych sukcesów, jaki Wozniak odniósł w konstruowaniu sprzętu IT był Blue Box. Urządzenie umożliwiało nawiązywanie darmowych, długodystansowych połączeń z budek telefonicznych, sięgających poza obręb jednego stanu. Blue Boxy rozdawał za darmo swoim kolegom z klasy. 

Kevin Mitnick – w przeciwieństwie do Wozniaka, Kevin Mitnick przez wiele lat był prawdziwym cyberprzestępcą, który za swoją działalność był karany więzieniem i zakazem dostępu do Internetu. Mitnick w swojej działalności wykorzystywał głównie inżynierię społeczną, czyli social engineering. Gdy były haker odbył swoją karę, został specjalistą, który doradza, w jaki sposób chronić się przed działaniem cyberprzestępców.  

czym zajmuje się pentester?
W praktyce pentester zajmuje się przeprowadzaniem testów bezpieczeństwa systemów IT. Nazywa się je testami penetracyjnymi. 
Dzięki tym testom ocenia się stan bezpieczeństwa systemu danej firmy lub instytucji. Testom poddawane są systemowe metody ochrony przed różnego rodzaju atakami. 

Pentester sprawdza wszelkie konfiguracje sieciowe, systemowe i usług działających na serwerze oraz na poziomie aplikacji. 
Po przeprowadzeniu analizy stwierdza, czy stosowane systemy są wystarczające, by ochronić dane firmowe przed atakami hakerskimi. Wyniki przeprowadzonych testów służą do przygotowania raportu. 
Jeśli zdarzy się, że zostanie znaleziona luka w zabezpieczeniu, pentester musi dokładnie opisać efekt swoich działań i przekazać do dalszej weryfikacji czy naprawy lub rozwiązać problem samemu (o ile znajduje się to w zakresie jego kompetencji i obowiązków). 

Pentester często współpracuje z programistami w zakresie tworzenia oprogramowania, które będzie bezpieczne. 
Zwykle to właśnie im przekazuje informacje o przeprowadzonych testach i wytyczne dotyczące miejsc w kodzie, które należy poprawić. 
kto może zostać pentesterem?
Nie każdy może zostać pentesterem. Osoba, która zamierza podjąć ten zawód, musi charakteryzować się konkretnymi cechami osobowości i umiejętnościami. 

Przede wszystkim liczy się tu wiedza z zakresu IT. Umiejętność programowania to więc podstawa, jeśli chcesz zostać pentesterem. 
Zwykle pracodawcy wymagają również biegłego posługiwania się językiem angielskim. 
Niewątpliwie pracę ułatwi ci umysł analityczny i dociekliwość. W tej pracy musisz szybko łączyć fakty, a jednocześnie drążyć zagadnienia i cierpliwie przyglądać się różnym zależnościom. 

Na koniec warto zwrócić uwagę na fakt, że nie sprawdzisz się w tej roli, jeśli nie będziesz na bieżąco śledzić rynku IT i nowych technologii oraz nowych zagrożeń. 
Przydadzą się również kompetencje miękkie, czyli: 
 • komunikatywność,
 • umiejętność zwięzłego przekazywania informacji,
 • współpracy w zespole.
w jaki sposób pentester może pomóc twojej firmie?
Pentester przyda się do utrzymania wysokiego poziomu cyberbezpieczeństwa w twojej firmie. Szczególnie, jeśli w twojej organizacji przetwarzasz dużą liczbę danych wrażliwych lub z waszego systemu korzysta na co dzień wielu użytkowników. 
Wyciek danych osobistych, szczególnie danych wrażliwych, może skutkować spadkiem zaufania do twojej firmy – tylko w oczach klientów, ale także pracowników. 
Pentester przyda ci się więc, by szukać i identyfikować błędy w systemach IT i aplikacjach. 
Największą korzyścią płynącą z zatrudnienia pentestera jest bezpieczeństwo systemów i pewność, że w przypadku wystąpienia cyberataku, będzie on skutecznie odparty. Dzięki temu ochronisz nie tylko siebie, jako firmę, ale często także swoich klientów oraz pracowników. Przede wszystkim zapewnisz poufność wszelkim danym, którymi zarządza twoja organizacja. 
Na podstawie testów penetracyjnych dowiesz się również, gdzie system jest podatny na ataki hakerskie. 
czym są audyty i testy bezpieczeństwa?
Audytom pod bezpieczeństwa IT poddawane są m.in: 
- aplikacje mobilne, 
- desktopowe,
- sieci Wi-Fi, 
- LAN, 
- serwery. 
Z testów bezpieczeństwa korzystają firmy różnych branż i wielkości. Szczególnie przydatne są audyty bezpieczeństwa IT w firmach, które korzystają z własnego oprogramowania. 
Audyt bezpieczeństwa IT w firmie pomoże znaleźć luki w systemie zabezpieczeń infrastruktury. Po zakończonym audycie specjaliści przedstawią ci wyniki swojej pracy oraz propozycje rozwiązania problemów, które wykryli.

PAMIĘTAJ!

Żeby audyty miały wpływ na wysoki poziom cyberbezpieczeństwa w twojej organizacji, powinni być przeprowadzane regularnie.  
Więcej na temat audytów bezpieczeństwa w firmie przeczytasz tutaj.

Rodzaje testów penetracyjnych

Jednym z najważniejszych elementów audytu cyberebzpieczeństwa są pentesty, czyli testy penetracyjne. 
Testy bezpieczeństwa można podzielić na trzy podstawowe rodzaje. Ich użycie zależy od stopnia wiedzy testera na temat systemu informatycznego, który ma sprawdzić. Należą do nich: 

blackbox – zbliżony do warunków, w jakich działają hakerzy, czyli przy okazji testów pentester samodzielnie otrzymuje dane, które uzyskują również użytkownicy np. rejestrujący się do danej strony (firma nie przekazuje testerowi żadnych danych), 

whitebox – pentester otrzymuje pełne dodatkowe informacje, np. kod źródłowy, adresy IP, konfigurację urządzeń, co pozwala analizować kod i prowadzić do działań zapobiegającym atakom hakerskim zewnętrznym, jak i tym wewnętrznym; ta metoda pozwala opracować potencjalne metody ataku, 

greybox – forma pośrednia między blackbox a whitebox, symulująca sytuację, w której haker otrzymuje częściowe dane o systemie, by odtworzyć pracę hakera, który uzyskuje dane, np. od osoby z wewnątrz organizacji. 

Można zatem powiedzieć, że test penetracyjny to symulowany atak na system informatyczny w organizacji. Nie wyrządza szkód, a daje informacje dotyczące podatności sieci na włamania.
Przeprowadzenie testów bezpieczeństwa IT skutkuje opracowaniem szczegółowego raportu informującego o potencjalnych zagrożeniach. Oprócz tego, zamawiając takie testy, otrzymasz również rekomendowane sposoby minimalizowania lub eliminowania zagrożeń. Kluczem do sukcesu pełnego cyberbezpieczeństwa firmy jest więc nie tylko opracowanie takiego raportu, ale także wdrożenie procedur zabezpieczających. 
Chcesz skorzystać z naszego doświadczenia? Zapraszamy do kontaktu! 


Udostępnij:

Realizacja Happy Business

© 2024 | Sprint S.A. Wszystkie prawa zastrzeżone.