16/08/2023

Co
to jest SaaS i jak chronić dane Twojej firmy przechowywane w tym modelu?


Wiele firm korzysta z oprogramowania w modelu SaaS, ponieważ jest to tanie i wygodne rozwiązanie. Jednak zagrożenie cyberatakiem nie ustaje, a firmy potrzebują skutecznych zabezpieczeń swoich danych. Czym jest SaaS i jak zadbać o kwestię cyberbezpieczeństwa w tym modelu? Przeczytaj nasz poradnik.

1.Co to jest SaaS?
2.Jakie są zalety oprogramowania SaaS?
3.Jaka jest różnica między SaaS a klasycznym oprogramowaniem?
4.Czy przechowywanie danych firmowych w aplikacjach SaaS jest bezpieczne?
5.Jak zadbać o przechowywanie zasobów firmowych w tym modelu?

SaaS – CO TO JEST?
Software-as-a-Service (SaaS), czyli oprogramowanie jako usługa, to metoda dostarczania oprogramowania. To rozwiązanie przypomina subskrypcję – w zamian za opłacenie usługi otrzymujesz dostęp do konkretnych aplikacji, za pośrednictwem przeglądarki lub interfejsu API. 
Dzięki SaaS Twoja firma nie musi kupować i instalować programów, przejmować się ich konfiguracją, serwisowaniem i aktualizacją. To gotowe aplikacje, z których ty i twoi pracownicy możecie korzystać od ręki. 

Gdzie wykorzystuje się programy w modelu SaaS?

Modele SaaS są wykorzystywane w różnych sektorach i obszarach działalności przedsiębiorców. To rozwiązanie sprawdza się m.in. w:
 • e-commerce,
 • aukcjach internetowych,
 • bankowości elektronicznej,
 • handlu mobilnym.
Być może znasz już narzędzia SaaS i z nich korzystasz, choć nie znasz ich fachowej definicji. Takie programy to m.in.:
 • CRM do zarządzania relacjami z klientami i kontrahentami,
 • platformy CMS służące do zarządzania zawartością stron www (WordPress i inne),
 • narzędzia HR,
 • programy do księgowości internetowej,
 • systemy analityczne,
 • systemy zarządzania pocztą,
 • syntezatory mowy,
 • platformy VOD,
 • muzyczne platformy streamingowe.
Jakie są zalety SaaS?
Stały rozwój technologiczny spowodował, że na zakup licencji, subskrypcje czy wynajmowanie oprogramowania decyduje się coraz więcej firm i organizacji z rozmaitych sektorów biznesowych.
Z tego powodu na rynku znajdziesz aż ponad 200 rodzajów oprogramowania działającego w trybie SaaS. Oferują je największe korporacje – jak Microsoft – a także mniejsi producenci.
Software-as-a-Service to wygodne rozwiązanie, które ma szereg zalet. Najlepiej będzie, jeśli wymienimy je w punktach. Spójrz niżej: 
 • Obniżone koszty. Nie musisz utrzymywać własnej serwerowni i dodatkowej grupy specjalistów IT, którzy będą nadzorować infrastrukturę. Niskie są także koszty wdrożenia.
 • Łatwy dostęp do danych. Informacje przechowujesz w chmurze, dzięki czemu każdy pracownik twojej organizacji ma do nich dostęp niezależnie od tego, czy pracuje w tym momencie z domu, biura czy innego miejsca.
 • Możliwość pracy również w trybie offline. Wbrew pozorom nie wszystkie narzędzia pracujące w modelu SaaS wymagają dostępu do sieci, ale rzeczywiście lepiej jest o tym pamiętać i zapewnić stały dostęp do Internetu osobom, które będą z tego oprogramowania korzystać.
 • Pracujesz na najnowszych wersjach oprogramowania. Aktualizacje stale przeprowadza twój dostawca, a ty masz pewność, że pracujesz z najnowszymi technologiami.

warto wiedzieć!

Technika SAAS jest nadal dość świeża. Przyzwyczajenie społeczeństwa i przedsiębiorców do nowych technologii zawsze wymaga czasu. Zwłaszcza, gdy korzystanie z nich wiąże się z przepływem finansów lub ryzykiem informatycznym.
SaaS a KLASYCZNE OPROGRAMOWANIE
Skoro wymieniliśmy zalety, warto jeszcze porównać aplikacje w modelu SaaS z klasycznym oprogramowaniem. Dla ułatwienia, podobnie jak w przypadku plusów, wymienimy je w punktach. Spójrz niżej: 
 • Niewielka inwestycja. Wprowadzenie rozwiązania SaaS w firmie jest znacznie tańsze niż zakup klasycznego oprogramowania. Dostęp do rozwiązań chmurowych może wynieść nawet 100 zł. Z kolei zakup programu działającego w standardowym modelu może oznaczać wydatek w wysokości nawet kilkudziesięciu tys. zł.
 • Wsparcie w obsłudze. W przypadku aplikacji SaaS możesz liczyć na pomoc specjalistów, którzy zawsze chętnie jej udzielą i w dodatku w każdej chwili. To prostsze niż czytanie instrukcji w przypadku klasycznych programów.
 • Wsparcie w utrzymaniu. O tym wspominaliśmy już przy zaletach – nie musisz zatrudniać specjalistów i tworzyć własnego zaplecza. To zapewnia dostawca usługi.
 • Czas trwania umowy. Z aplikacji w modelu SaaS możesz korzystać nawet przez miesiąc, a w przypadku zakupu licencji na klasyczne oprogramowanie, zwykle zobowiązujesz się na minimum rok.
 • Aktualizacja. Dostawca usługi SaaS aktualizuje aplikacje na bieżąco. Nie musisz martwić się zakupem nowszej wersji programu i – co za tym idzie – dodatkowymi kosztami.
SaaS a BEZPIECZEŃSTWO DANYCH
Skoro korzystasz z aplikacji chmurowych, to udostępniasz w ten sposób dane swojej firmy, a także informacje o swoich klientach i kontrahentach. To często dane wrażliwe, które wymagają szczególnego zabezpieczenia. 
Z pewnością zastanawiasz się, jak w przypadku rozwiązań SaaS, wygląda kwestia bezpieczeństwa zasobów oraz ryzyka cyberataków. 
Z systemów baz danych, w przypadku rozwiązania SaaS, korzystają wszyscy klienci tego samego dostawcy. Jak z pewnością się domyślasz, atak hakerów na twojego dostawcę usługi SaaS może oznaczać, że dane twojej organizacji, klientów, kontrahentów i innych firm trafią w niepowołane ręce. 
Ale spokojnie – z tego ryzyka zdają sobie sprawę także dostawcy usług SaaS i nie mogą oni dopuścić do takiej sytuacji. To dla nich duże straty – nie tylko finansowe – zatem robią wszystko, aby do tego nie dopuścić. 
Dlatego dostawcy rozwiązań SaaS stosują zaawansowane systemy bezpieczeństwa. Dla pewności i – także na twoje życzenie – mogą zaoferować przechowywanie danych twojej firmy w osobnej bazie. I to samo zaproponować również innym swoim klientom. 

warto wiedzieć!

W modelu SaaS działa także oprogramowanie Security-as-a-Service (SECaaS), czyli usługi chmurowe związane z cyberbezpieczeństwem danych, przechowywanych w modelu SaaS.
Jak zadbać o bezpieczeństwo danych w modelu SaaS?
Jak wspominaliśmy, twój dostawca usługi SaaS odpowiada za bezpieczeństwo informacji, które mu powierzasz i powinien zapewnić im jak najwyższy poziom bezpieczeństwa. 
Ale może być tak, że przechowujesz dane w chmurze w różnych bazach u kilku dostawców. Danych, którymi operujesz na co dzień, może być wiele. A ich liczba rosnąć każdego dnia. 
W skutecznym zarządzaniu bezpieczeństwem zasobów w chmurze może ci pomóc automatyzacja cyberbezpieczeństwa. Inaczej mówiąc, chodzi o Security Operations. 
W skomplikowanym środowisku zabezpieczeń cyfrowych systemy klasy Security Operations, automatyzujące procesy zarządzania bezpieczeństwem, decydują o jakości i skuteczności całego systemu zabezpieczeń.
Ich zadaniem jest odciążenie specjalistów w analizach stanu bezpieczeństwa systemu poprzez automatyzację analizy danych zebranych z różnych podsystemów bezpieczeństwa.
Dzięki Security Operations, tego samego powodu, dla którego wybierasz usługę SaaS – masz wsparcie zewnętrznego (a w tym przypadku automatycznego) specjalisty. 
Zaawansowane systemy zarządzania bezpieczeństwem, automatyzują analizę danych zebranych z podsystemów bezpieczeństwa. Robią to m.in. poprzez: 
 • mechanizmy logujące,
 • korelację,
 • analizy behawioralne,
 • uczenie maszynowe,   
 • korzystanie z wiedzy dostępnej w chmurze.
Ochrona zasobów przechowywanych w chmurze to nowe wyzwanie dla specjalistów od cyberzabezpieczeń. Ale istnieją już skuteczne narzędzia służące do tego celu 
To m.in. takie rozwiązania: 
 • SOAR (Security Orchestration and Response) – nowa klasa systemów zabezpieczeń, których zadaniem jest skuteczne zarządzanie zdarzeniami bezpieczeństwa w organizacji. Krótko mówiąc, system automatyzuje procesy analityczne związane z cyberbezpieczeństwem i samodzielnie uczy się nowych zdarzeń i zagrożeń, aby wspierać zespoły reagowania na wypadek ataku.
 • CASB (Cloud Access Security Broker) – czyli działający w chmurze broker zabezpieczeń dostępu. Wspiera on działające już zapory bezpieczeństwa, jak m.in. NextGen Firewalls, ochronę przed wyciekami informacji (DLP) i inne. Z punktu widzenia technologicznego to bardzo nowoczesny rodzaj zabezpieczenia.
Jeśli korzystasz z usług SaaS w swojej organizacji i rozważasz poprawę bezpieczeństwa firmowych danych, które przechowujecie w chmurze, pomyśl o wprowadzeniu takich zabezpieczeń. 
Rozwiązania SOAR i CASB pozwalają budować systemy odpowiednie do ochrony zasobów w chmurze. 
Stosują je także nasi specjaliści, którzy mają doświadczenie w tym zakresie i chętnie podzielą się nim z tobą przy wdrażaniu tych rozwiązań w twojej organizacji.
Chcesz skorzystać z naszego doświadczenia? Zapraszamy do kontaktu! 


Udostępnij:

Realizacja Happy Business

© 2024 | Sprint S.A. Wszystkie prawa zastrzeżone.