Internet rzeczy (IoT) to obecnie wiodąca technologia w cyfrowej rewolucji, która odgrywa coraz większą rolę zarówno w różnych gałęziach przemysłu czy przedsiębiorstwach, jak i w życiu prywatnym. Jej dynamiczny rozwój, mimo iż daje wiele korzyści, wiąże się z nowymi zagrożeniami cybernetycznymi. Ataki hakerskie na IoT zdarzają się coraz częściej, a konsekwencje ich udanego przeprowadzenia potrafią być naprawdę katastrofalne. Z tego też względu ogromne znaczenie ma odpowiednia ochrona urządzeń IoT. Zobacz jakie formy zabezpieczeń będą w tym przypadku najskuteczniejsze.
1. Czym są urządzenia IoT i dlaczego wymagają zabezpieczenia?
2. Jakie są najczęstsze zagrożenia związane z urządzeniami IoT?
3. Jakie skutki niosą ze sobą ataki hakerskie na urządzenia IoT?
4. Podstawowe zasady bezpieczeństwa dla urządzeń IoT
Czym są urządzenia IoT i dlaczego wymagają zabezpieczenia?
Przez pojęcie urządzenia IoT rozumie się wszelkie sprzęty, które łączą się z Internetem oraz ze sobą nawzajem. Zbierają one dane ze swojego środowiska za pomocą czujników, a następie przetwarzają je i wysyłają do innych, składających się na Internet Rzeczy urządzeń lub też bezpośrednio do odbiorcy poprzez aplikację na telefon. Przykładem urządzeń IoT mogą być wszelkiego typu sprzęty składające się na smart home, ale także sygnalizacja świetlna, monitoring CCTV, systemy transportu publicznego czy urządzenia automatyzacji magazynów.
Niestety ze względu na to, że urządzenia IoT są podłączone do Internetu, są również narażone na cyberataki, które mogą zagrozić bezpieczeństwu czy prywatności użytkowników. Dodatkowo Internet Rzeczy łączy się z ogromną ilością różnego typu sprzętu, dlatego nawet jedna luka w zabezpieczeniach może skutkować uzyskaniem nieautoryzowanego dostępu do wszystkich danych sieciowych.
Najczęstsze zagrożenia związane z urządzeniami IoT
Urządzenia składające się na Internet Rzeczy potrafią znacznie zwiększyć komfort życia czy pracy. Nie są jednak pozbawione wad. Największe obawy wiążą się z cyberbezpieczeństwem i ochroną danych osobowych. Sprzęt IoT często wykorzystuje bowiem słabe metody uwierzytelniania, ułatwiające hakerom włamanie się do sieci, do której jest podłączony. Wiele z urządzeń nie otrzymuje również regularnych aktualizacji, stającv się szczególnie podatnymi na wystąpienie luk w zabezpieczeniach. Oprócz tego ogromnym zagrożeniem są ataki DDoS, typu Man-in-the-middle, złośliwe oprogramowanie, a także wspomniana wcześniej zwiększona powierzchnia ataku, czyli duża ilość możliwych punktów wejścia, które cyberprzestępcy mogą wykorzystać. To właśnie z tych względów zabezpieczenia IoT są tak bardzo istotne.
Jakie są skutki ataków hakerskich na urządzenia IoT?
To, jak dotkliwe będą konsekwencje cyberataku na urządzenia IoT, zależy przede wszystkim od tego, do jakich danych uzyskano dostęp. Szczególnie niebezpieczne są ataki na infrastrukturę sieciową miasta, szpitali czy przedsiębiorstw gromadzących poufne dane o swoich klientach. Uzyskanie nieautoryzowanego dostępu może skutkować wyciekiem wrażliwych informacji, jak numery kart kredytowych czy dokumentacji medycznej, kradzieżą tożsamości lub sporej sumy pieniędzy, a w skrajnych przypadkach nawet sparaliżowaniem działania firm, placówek medycznych lub ruchu w mieście. Ryzyko skutecznych cyberataków jest tym większe, im cyberbezpieczeństwo urządzeń IoT jest na niższym poziomie.
Podstawowe zasady bezpieczeństwa dla urządzeń IoT
- Stosowanie silnych haseł – powinny być skomplikowane i stworzone z dużych i małych liter, cyfr oraz znaków.
- Uwierzytelnianie wieloskładnikowe – po jego włączeniu do zalogowania wymagane jest nie tylko hasło, ale także co najmniej jedna dodatkowa metoda uwierzytelniania.
- Prawidłowa konfiguracja urządzeń IoT i odłączanie tych nieużywanych – pamiętaj, aby wyłączyć wszystkie funkcje i usługi, z których nie masz zamiaru korzystać.. Pomoże to zmniejszyć powierzchnię ataku.
- Regularne aktualizacje oprogramowania – najnowsze aktualizacje zwiększają wydajność oraz zapewniają poprawki systemu zabezpieczeń.
- Audyty bezpieczeństwa – regularne sprawdzanie stanu zabezpieczeń pomoże wykryć potencjalne słabe punkty i luki oraz podjąć działa mające na celu zwiększenie bezpieczeństwa sieci.
Chcesz zabezpieczyć swoje urządzenia IoT przed atakami hakerskimi?