29/01/2024

Jak
sztuczna inteligencja może wesprzeć pracę obsługi monitoringu w twojej gminie?


Monitoring to ważny element bezpieczeństwa w każdej miejscowości. Jednak jego obsługa oznacza też mnóstwo pracy analitycznej, niełatwej nawet dla doświadczonych pracowników obsługi. Pomocna może się tu okazać sztuczna inteligencja (AI), a szczegóły na ten temat znajdziesz w tym poradniku. 

1.Czym jest monitoring wizyjny?
2.Jak monitoring pływa na porządek w mieście i gminie?
3.Kto obsługuje monitoring?
4.Jak sztuczna inteligencja może pomóc obsłudze monitoringu?
5.Jakie są korzyści z montażu monitoringu AI w mieście lub gminie?

CZYM JEST MONITOrING WIZYJNY?
Monitoring wizyjny umożliwia nadzór wideo konkretnych obszarów, który odbywa się za pomocą kamer przemysłowych (CCTV). Obrazy z nich są przesyłane do bazy danych, połączonej zazwyczaj z centrum zarządzania. 
W ten sposób masz podgląd rzeczywisty, tego, co się dzieje w monitorowanych lokalizacjach. W większości przypadków rejestrowane obrazy są również zapisywane i archiwizowane. 
Monitoring służy zabezpieczaniu różnych obiektów i miejsc, m.in.: 
 • budynków administracji publicznej,
 • parkingów,
 • osiedli,
 • galerii handlowych,
 • pojazdów komunikacji miejskiej,
 • biur,
 • hal produkcyjnych,
 • magazynów.
System monitoringu wizyjnego umożliwia obserwację wielu miejsc jednocześnie, bez względu na porę dnia i nocy. Na pracę kamer CCTV nie wpływa nawet zła pogoda. 
Nowoczesne urządzenia są bardzo czułe i rejestrują obraz również przy słabym oświetleniu, np. lampy ulicznej. Większość kamer może też sprawnie rejestrować obraz nawet w ciemności. 
Więcej na temat działania monitoringu piszemy tutaj. 
jak monitoring wpływa na porządek w mieście i gminie?
Podstawowe zadanie monitoringu to zwiększenie szeroko pojętego bezpieczeństwa. Szczegółowa rola monitoringu zależy od charakteru miejsca, w którym działają kamery CCTV. 
Monitoring może więc: 
 • ułatwiać działania prewencyjne służb porządkowych,
 • wspomagać zarządzanie transportem miejskim,
 • być częścią systemu przeciwpożarowego (do tego używane są zazwyczaj kamery termiczne).
Monitoring miejski lub gminny ma wpływ na utrzymanie porządku w miejscach publicznych. Służy też przeciwdziałaniu aktom wandalizmu. 

Spójrz na dane udostępnione przez Straż Miejską Wrocławia. Dotyczą one incydentów wykrytych przez kamery w 2021 roku. Były to: 
 • zakłócanie ładu, porządku i spokoju publicznego: 1,62%,
 • ujawnienie osób wymagających pomocy: 2,57%,
 • ujawnienie zanieczyszczania terenu, porządkowe: 77,83%,
 • ujawnienie dewastacji, zniszczenia mienia, kradzieży: 1,25%,
 • ujawnienie innych zdarzeń: 16,71%.
Jak widzisz w przypadku Wrocławia, tego typu zdarzenia to ¾ wszystkich incydentów rejestrowanych przez kamery. 

MONITORING POMAGA POLICJI

Kamery umożliwiają szybką interwencję lub przynajmniej ustalenie tożsamości sprawców. Skuteczne wykrycie i ukaranie wandali, zniechęca innych i zmniejsza liczbę incydentów w przyszłości. 

W Warszawie niemal połowę zdarzeń rejestrowanych przez kamery przekazuje się policji.  

Podobnie jest w Poznaniu. W 2021 roku 197 zdarzeń, które wychwycił monitoring, policja zakwalifikowała jako przestępstwa. 
Na koniec tego wątku warto dodajmy jeszcze jedno – monitoring oznacza również oszczędności dla miast i gmin. 
Zapobieganie incydentom lub skuteczne egzekwowanie kar po tych zdarzeniach, to mniejsze koszty związane z naprawami i konserwacją infrastruktury miejskiej lub gminnej. 
Więcej informacji o wpływie monitoringu na porządek w mieście lub gminie znajdziesz tutaj.
KTO OBSŁUGUJE MONITORING?
Obsługą kamer najczęściej zajmuje się straż miejska lub gminna, które dbają o porządek i bezpieczeństwo w twojej miejscowości. Zdarza się też, że obsługa monitoringu to osobny podmiot, będący częścią lokalnego samorządu. 
Codzienny nadzór nad obrazem z monitoringu pełnią wyznaczeni operatorzy. Ich czujność ma istotne znaczenie w sytuacji, gdy dojdzie do incydentu – nie tylko dotyczącego bezpieczeństwa, ale także w kwestiach porządkowych. 
Każdy operator ma zestaw kamer do obsłużenia. Przełącza się między punktami kamerowymi, i obserwuje przez określony czas dany obszar. 
Ważną rolę odgrywa doświadczenie operatorów i ich umiejętność przewidywania. Przykładowo, jeśli na ścianie wizyjnej lub ekranie osoba obsługująca monitoring widzi podejrzane zachowanie grupy osób, przewiduje, żeby prewencyjnie wysłać tam patrol, bo może się coś wydarzyć. 
W takiej sytuacji wystarczy, że funkcjonariusze Straży Miejskiej lub Gminnej pojawią się w tym miejscu, a zagrożenie znika. 
Operator może też pełnić kluczową rolę w czasie trwania interwencji. Monitoring umożliwia śledzenie drogi ucieczki sprawców za pomocą kamer. 
W takiej sytuacji operator na bieżąco informuje ścigający ich patrol o aktualnej drodze ucieczki przestępców, dzięki czemu mundurowi z powodzeniem mogą zatrzymać zbiegów. 
JAK SZTUCZNA INTELIGENCJA MOŻE POMÓC OBSŁUDZE MONITORINGU?
Monitoring wizyjny, jak widzisz, ma duży wpływ na spokój, czystość i przede wszystkim bezpieczeństwo. 
Wspominaliśmy też o tym, jak ważną pracę wykonują osoby zajmujące się na co dzień obsługą wszystkich kamer wchodzących w skład monitoringu wizyjnego. I tu przechodzimy do kolejnej kwestii. 
Praca operatora monitoringu nie należy do łatwych – wymaga nieustannego skupienia i dobrego przygotowania. 
Stała obserwacja obrazu przechwytywanego przez wiele kamer może być nużąca. Do tego dochodzi przełączanie obrazu z kamery na kamerę. Trzeba też podkreślić, że to praca odpowiedzialna i stresująca. 

CZYM JEST SZTUCZNA INTELIGENCJA (AI)?

Sztuczna inteligencja – artificial intelligence, (AI) to systemy lub maszyny, które naśladują ludzką inteligencję w celu wykonywania wyznaczonych zadań.   Ważna cecha AI to umiejętność samodzielnego „uczenia się”, zwanego też uczeniem maszynowym. W ten sposób systemu lub urządzenia AI mogą usprawniać swoją pracę w ramach określonego zadania. Czyli zupełnie jak człowiek. 

OPERATOR SKLASYFIKUJE OBIEKTY, A SYSTEM ZNAJDZIE JE SAM
Nowoczesne systemy monitoringu wizyjnego są wyposażone w systemy ułatwiające analizę obrazu z monitoringu. W ten sposób operator może skutecznej wychwytywać konkretne obiekty, co ułatwia ustalenie m.in.: 
 • wizerunku sprawcy,
 • wyglądu poszukiwanego pojazdu,
 • cech skradzionego przedmiotu
 • lub innych okoliczności zdarzenia.
Wystarczy, że wprowadzisz odpowiednią klasyfikację przedmiotów, które system powinien mieć na uwadze. W ten sposób pomoże on osobie nadzorującej monitoring w codziennej pracy. 

Gdy klasyfikacja zostanie przeprowadzona, sztuczna inteligencja (AI) samodzielnie będzie rozpoznawać sklasyfikowane obiekty i zaznaczać je na obrazie z monitoringu. 

Wyróżnione elementy stają się więc dużo łatwiejsze do wykrycia – zarówno w czasie rzeczywistym jak i na zapisanym już obrazie. 
Co więcej, wykrycie samego obiektu to nie wszystkie możliwości analityczne AI. Sztuczna inteligencja może działać bardziej szczegółowo. Wystarczy, że do konkretnego obiektu przypiszesz listę atrybutów. 

Przykładowo, jeśli system ma pomóc wykrywać wyłącznie samochody osobowe w kolorze niebieskim, wystarczy wprowadzić takie metadane. Sztuczna inteligencja (AI) wykryje te obiekty na obrazie, w oparciu o algorytmy SI. 
ZAKŁÓCENIA ANALIZY OBRAZU – JAK JE WYKLUCZYĆ?
A co jeśli przed obiektem kamery przebiegnie zwierzę lub drastycznie zmieni się pogoda? Nie musisz się martwić, że to zakłóci analizę obrazu przez AI. 
Na rynku znajdziesz systemy, które mają zdolność filtracji tego typu zdarzeń. Sztuczna inteligencja jest w stanie samodzielnie filtrować m.in.: 
 • ruchy zwierząt,
 • zmianę pogody i warunki atmosferyczne,
 • zachowanie roślinności,
 • inne, małych obiekty (np. suche liście na wietrze, dryfujący w powietrzu balonik).
Wśród systemów posiadających taką zdolność filtracji, znajdziesz rozwiązanie oferowane przez naszego partnera – Techwin Hanwha, marki związanej z firmą Samsung. 
Warto jeszcze podkreślić, że Hanwha oferuje zaawansowany system analityczny, który potrafi samodzielnie klasyfikować obiekty. 
Jeśli więc do montażu systemu monitoringu w swojej miejscowości wybierzesz naszych specjalistów, możesz otrzymać urządzenia i system firmy Techwin Hanwha. 
jAKIE SĄ KORZYŚCI Z MONTAŻU MONITORINGU AI W MIEŚCIE LUB GMINIE?
 • PREWENCJA – obecność kamer skutecznie odstrasza przestępców. W miejscu objętym monitoringiem mało kto będzie skłonny popełnić nawet wykroczenie.
 • NADZÓR – to słowo kojarzy się raczej źle, ale spójrz na to z innej strony – monitoring umożliwia Ci szybkie podjęcie działania, jeśli dojdzie do zagrożenia mieszkańców, pracowników lub wypadku czy nieprzewidzianych zdarzeń, jak np. pożar, zasłabnięcie, kradzież lub włamanie.
 • DOWODY – ktoś dopuścił się celowego uszkodzenia mienia samorządowego czy firmowego? Masz nagranie z monitoringu, które ułatwi służbom ujęcie sprawcy i udowodnienie mu winy.
 • UŁATWIONA ANALIZA – monitoring wyposażony system AI ułatwi pracę operatora w każdej sytuacji. Zdolność samodzielnej klasyfikacji obiektów i filtracji ruchu wesprze pracownika w pracy analitycznej i w razie konieczności przyspieszy interwencję służb mundurowych, a także wpłynie na jej skuteczność.
Na koniec, w ramach podsumowania, wymienimy krótko korzyści płynące z instalacji systemu monitoringu w twojej miejscowości. 
Warto podkreślić, że kamery monitoringu video mają wspólne cechy i zalety. Nie ważne, czy system ma pracować w autobusie, w biurze czy na ulicach. 

Wiesz już więcej o tym, jak sztuczna inteligencja wspiera pracę obsługi monitoringu.

Myślisz o zainstalowaniu takiego systemu w swojej miejscowości?


Udostępnij:

Realizacja Happy Business

© 2024 | Sprint S.A. Wszystkie prawa zastrzeżone.